Aızanoı Antik Kenti

Kühtahya Geiz Rehberi l hepgezelim

Aızanoı Antik Kenti İçin Gezi Notunuz

En fazla 1 seçenek seçebilirsiniz

Sonuçları Görüntüle

hepgezelim
Site Admin
Site Admin

Aızanoı Antik Kenti

Mesaj gönderen hepgezelim » 04 Eki 2017, 20:21

Yorumlarınız Bizim İçin Önemlidir
Türkiyenin En Kapsamlı Gezi Sitesi www.hepgezelim.com

tarihci
Misafir Üye
Misafir Üye

Re: Aızanoı Antik Kenti

Mesaj gönderen tarihci » 14 Eki 2017, 15:42

Kıymetini bilmediğimizden bir kenarda unuttuğumuz 2000 yıllık tarihe sahip ve de buna rağmen hala yaşam mücadelesi veren,kurtarılmayı bekleyen AIZANOI antik kentini mutlaka gezmenizi öneriyorum.Ulaşımı çok kolay ve yollar iyi,her firmanın olmasada Kütahya Çavdarhisar a rahatlıkla gidebiliyorsunuz.Şehir merkezine 700 m.İlk defa geldiğimden birilerine sorayımda öyle gideyim dedim.Köy kahvesinde muhtarı buldum,o bana tam anlatamadı ama ben size detaylı anlatayım;köyün içinden geçerek ilerleyin.Yön tabelaları fazla büyük değil,köprüden kente girmeden sağ taraftan yol içeri giriyor,biraz arkada kalmış 80 m kadar yürüdükten sonra hamam geliyor,burası tel örgü içine alınmış,sadece dışarıdan görmek mümkün,kapısı kapalı.Sonra geri dönün, şu anda restorasyonda olan köprünün yanından tahta köprü yapmışlar, burayı geçtikten sonra muhteşem Tapınağı görüyorsunuz,ama burayı en son gezmenizi tavsiye ederim.Sol taraftan takriben 200-300 m ileride tarihi bir köprü ve dünyanın ilk borsa sı ile sütunlu yol geliyor,buraları gezdikten sonra tapınağa geri dönün,dönüşün sonlarına doğru yol üzerinde lezzet gözleme var,zaten civarda bundan başka da yemek yiyebileceğiniz bir yer yok,Hesna yengenin haşhaşlı ve peynir ıspanak karışımlı gözlemesi ve çayını mutlaka için,sora yolunuza devam edin,tapınağı solunuzda gezmeden geçerek 100 m ilerde hamam ve 400 m ilerde dünya da bir benzeri daha olmayan hipodrom ve tiyatro binasına gidin,bu gezdiğiniz yerler ücretsiz.Tapınağa giriş 5 TL. ziyaret saatleri 08.30 - 19.00 buradaki gezinize sağ taraftan başlayın,özenle toplanarak dizilmiş,açıklayıcı levhalarla desteklenmiş mezar taşlarını gördükten sonra sağdan ilerleyin,etrafta birşey yokmuş gibi geliyor,ileride sağ alt köşede yer altında kalmış hamam binası var.Artık tapınağa girebilirsiniz.Kilitli bir kapı göreceksiniz,ama kapı kilitli değil,önce 21 basamak (basamaklar oldukça dik ve rıhtlar 17 cm nin üzerinde) ve bir sahanlıktan sonra 11 basamak daha ineceksiniz.Spor ayakkabılarınızı giyerseniz rahat edersiniz.Buradan 4 km ileride Meter Steunene yazan bir tabela gördüm,arabam olmadığı için gidemedim,merak etmedim desem yalan olur,ama adak kesilen kutsal bir alan olduğunu ve görülecek bir şeyin olmadığını gidenlerden öğrendim.Ben 4 saat dolaştım,sizi bilemiyorum,iyi gezmeler.

“Kütahya” sayfasına dön